ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

LED žárovky – legální instalace

Jako první na český trh uvedla legální LED žárovky společnost OSRAM Česká republika, která 20.10.2022 obdržela od Ministerstva dopravy ČR rozhodnutí o technické způsobilosti typu konstrukční části vozidla nebo výbavy č. 3811, která se týkala náhrady za klasické halogenové žárovky typu H7 – NIGHT BREAKER H7 LED. Pro halogenové žárovky H4 NIGHT BREAKER H4 LED toto rozhodnutí získala 16. 1. 2023.

 

LED_NIGHT_BREAKER_H7_64210DWNB

NIGHT_BREAKER_LED_64193DWNB_H4-LED

Protože nejde o samostatně homologované světelné zdroje, je nutné LED žárovky vždy otestovat v konkrétním typu vozidla a v konkrétních světlometech, které tvoří jeden funkční celek. Teprve po úspěšných testech fotometrických, mechanických a elektrických vlastností v laboratořích TÜV, DEKRA a po schválení Ministerstvem dopravy je pak LED žárovky v konkrétních typech vozů možné instalovat a používat v souladu s českou legislativou.

 

Seznam schválených vozů je průběžně rozšiřován a aktualizován na www.led-legalne.cz. Proces testování je ale technicky, časově i finančně velmi náročný, a tak nová auta nepřibývají hromadně, ale postupně. Aktuálně je v seznamu přes 260 vozidel, všech významných modelů a značek osobních a užitkových vozů, které vyhovují podmínkám legální instalace.

Stanice technické kontroly byly metodickým pokynem Ministerstva dopravy informovány o legální instalaci náhradních světelných zdrojů a mají postupy na ověření, zda jsou světelné zdroje NIGHT BREAKER LED instalovány skutečně legálně.


Legálně na silnice

 

Pro legální montáž musí být splněna řada podmínek, které najdete v následujících sekcích: