ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Údržba vozu

Kromě pravidelných udržovacích a povinných servisních úkonů, které najdete v sekci Řidiči“ je z pohledu pravidla Vidět a být viděn důležité dbát především na následující pravidla:

  • Pamatujte, bezpečná jízda začíná čistými skly auta, řidič je vždy povinen si zajistit dostatečný výhled z vozidla
  • Dále je třeba mít čisté světlomety a správné brýle pro řidiče s rovněž čistými skly. Vyzkoušejte si viditelnost chodců a cyklistů v praxi: http://www.ibesip.cz/aplikace-viditelnost/
  • Před jízdou vždy zkontrolujte funkčnost světlometů, nejen čelních a směrových, ale také koncových a brzdových, případně mlhových. Tato kontrola by se měla stát jedním z pravidelných rituálů před každou jízdou.
  • Do světlometů kupujte kvalitní a správné autožárovky a jejich výměnu provádějte vždy v páru, tzn., pokud Vám přestane svítit jedna z žárovek, automaticky vyměníte žárovku i ve druhém světlometu.
  • Pokud potřebujete opravdu dobře vidět, zaměřte se na inovativní světelné zdroje. Nejmodernější halogenové žárovky například Night Breaker Laser nebo Night Breaker 200 dosahují ve srovnání s běžnými halogenkami až o 200 % vyššího jasu. Na českém trhu jsou již k dostání také legální LED autožárovky, které mohou i na veřejných komunikacích nahradit obyčejné halogenky. Jsou však zatím schváleny jen do vybraných vozů (více na www.led-legalne.cz).
  • Světlomety je potřeba nechat pravidelně, a to minimálně jednou za rok (nejlépe před zimní sezonou), odborně seřídit a zkontrolovat. Optimálně seřízené světlomety by měly maximum světla vrhat do vzdálenosti 40 m před automobilem. Čistě vymezený světelný kužel by pak měl soustřeďovat světlo 75 až 100 m před vozidlo, kde ho řidič nejvíce potřebuje pro zaznamenání překážek. Dosvit do vzdálenosti až 200 a více m je zcela optimální.
  • Jen pokud budete mít správně seřízené světlomety, můžete včasně zaznamenat případné překážky na cestě, nebezpečí, nebo nestandardní dopravní situace.
  • Správné osvětlení vám také umožní vidět dobře na dopravní značky, cyklisty i chodce a umožní vám včas a bezpečně reagovat.
  • Pokud máte světlomety vybaveny manuálním regulátorem výšky světlometů, tak ho použijte před každou jízdou, při které náklad nadměrně zatíží záď vozu. Předejdete tak nepříjemnému oslňování protijedoucích vozů nebo ostatních účastníků silničního provozu.