ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

O projektu Vidět a být viděn

Denně na našich silnicích umírají lidé. Každoročně zasáhnou dopravní nehody do osudů tisíců rodin, zemřou stovky lidí, další tisíce jsou zraněny. Řada těchto tragédií je přitom zbytečná. Nemuselo k nim dojít, stačila leckdy maličkost.

Každý z nás může udělat něco pro to, aby k těmto tragédiím nedocházelo. Je to v zájmu nás všech. Každoročně desítky lidí zemřou jen proto, že je nikdo neviděl. Řidič pak často musí žít s tím, že, ač neměl šanci, někoho zranil nebo zabil, a chodec si nese následky do konce života. Řidiči by proto měli dbát na to, aby při jízdě dobře viděli, ale současně neoslňovali své okolí. Chodci by se pak měli dělat vše proto, aby je řidiči za všech podmínek dobře a včas viděli, a mohli tak včas reagovat.

Právě s tímto cílem také vznikla dopravně-bezpečnostní akce „Vidět a být viděn“. Ta se zaměřuje nejen na řidiče, ale i na chodce a všechny ostatní účastníky silničního provozu. Vidět a být viděn přináší nejenom důležité informace a potřebnou osvětu, ale také praktické rady, jak si správně seřídit světlomety, včetně možnosti jejich kontroly.

Vidět a být viděn. Pamatuj na tři základní věci.

Kontroluj a vyměň: Zůstaň ve hře

Jestliže je tvým cílem vysoký světelný výkon světlometů, pamatuj že světelné zdroje v průběhu času degradují a jejich světelný tok se snižuje. Nenech je úplně zhasnout a vyměň je včas!

více informací

Měň v páru: Vyměnit obě je určitě lepší

Je to celkem jasné, když zhasne jedna autožárovka, velmi pravděpodobně přestane brzy svítit i druhá. Proto vyměň autožárovky v páru, ať každý světlomet nesvítí jinak.

více informací

Vylepši vzhled: Drž krok s dobou

Technologie osvětlování se mění rychle. Dobrá zpráva je, že všechno se dá vylepšit. Nejmodernější zdroje světla je možné použít i pro starší auta a získat třeba jasnější světlo.

více informací